Album

 
obal alba

Umělá hmota II.

Ve sklepě - 1976/77


Cena CD: 360 Kč

koupit

      Umělá hmota patří mezi ryze undergroundové kapely, které v době svého vzniku již moc dobře věděly, že budou moci veřejně vystupovat jen velice obtížně, a to jen pro omezený počet posluchačů. Umělá hmota ve své původní podobě spatřila světlo světa vlastně z vnitřního přetlaku aktivních souputníků - bedňáků The Plastic People of The Universe. Asi rozhodující impuls začít se aktivně hudebně projevovat však vzešel od Milana Knížáka, jehož Aktuál členům Umělé hmoty ukázal jasně cestu, jakou by se mohli ubírat. Skupina tak začala hrát ryze bez hudebních nástrojů, ovšem postupně dostala přece jen tradičnější rockovou podobu. Díky vnitřním neshodám, zejména mezi dvěma hlavními lídry Josefem Vondruškou a Milanem "Dino" Vopálkou, došlo záhy k rozdělení na dvě frakce - vlastně dvě skupiny stejného jména, které se lišily pouze číselnou koncovkou - vznikly tak formace Umělá hmota II a Umělá hmota III.

My se v našem krátkém ohlédnutí budeme věnovat té první, kde měl kromě Vopálky hlavní díl na zvuku a směrování kapely kytarista a autor veškeré hudební složky skupiny Ota "Alfréd" Michl. Umělá hmota II zažila svůj největší rozkvět v letech 1976 a 1977, tedy v době konce "radostně-naivního" období undergroundu, ukončeného až známými persekučními akcemi komunistického establishmentu. Právě tvorba z této etapy vývoje kapely je náplní dvojalba archivních nahrávek, kterou pod výstižným názvem "Ve sklepě" (1976/77) vydalo agilní lounské vydavatelství Guerilla Records (jako další z volně pojaté série věnované domácí undergroundové scéně). Jeho základem je po dlouhá léta známý a v nejrůznější zvukové kvalitě šířený záznam pořízený kapelou ve sklepě na pražském Vyšehradě, v domě, ve kterém bydlel zpěvák "Dino" Vopálka. Ten je na prvním z obou kompaktních disků doplněn o čtyři písně z Havlovy chalupy na Hrádečku z r.1977 a necelá půlhodina druhého disku je věnována o rok a půl staršímu koncertnímu záznamu UH II z legendárních Bojanovic.

Co je pro všechny skladby dvojalba společné, a co neztratilo nic ze svého půvabu ani po takřka třiceti letech, je odzbrojující jednoduchost, zvláštní pochmurná, ale na druhé straně ne depresivní nálada či nic nepředstírající texty, v pravém slova smyslu generační výpovědi, to vše dohromady Magorem trefně pojmenované jako autentický městský folklór vznikající uprostřed socrealismu tehdejšího Československa. Z hlediska hudebních postupů se ve zvuku UH II zvláštním a veskrze originálním způsobem mísí některé tehdejší (tušené či netušené) inspirační vlivy - kromě již zmíněných The Plastic People of The Universe a Aktuálu zejména nehudební poetické postupy amerických The Fugs, protopunkově přímočarý atak Davida Peela, ale třeba i spacerocková psychedélie britských Hawkwind, jejíž otisk je dobře patrný třeba v úvodní kytarové pasáži jedné z nejznámějších písní skupiny Brouci.

Velmi dobrá je zejména sklepní "studiová" nahrávka, jejíž remasterovaná podoba navíc překvapí i velmi slušně zrestaurovaným zvukem. Kromě již zmíněných Brouků má podobné, v mnohém však ještě o poznání psychedeličtější vyznění vynikající Zimní noc, obdobně dlouhá My dva a kněz (vydaná v poněkud odlišné podobě i na stejnojmenném albu v roce 1993) je zase zvláštní především svým vizionářským vyzněním a netradičně pojatou apelativností. Typičtější jsou ale spíše jednoduchým způsobem zpracované písně kratší délky, vyznačující se křičenými Dinovými "prolettexty" a výraznou rytmikou jako Alkohol z vodovodu nebo Temný noci, přičemž ještě syrovější a na dřeň holé Šílený věci nebo Vymykání nejsou svým formálním vyzněním daleko od tehdejšího zvuku souputníků Dg307.

Hudebně zdatnější jedinci zřejmě kapele nikdy neodpustí absenci větších hudebních schopností, jež se v podobě řady chyb a falešných tónů zřetelně projevuje v některých pasážích zejména z bojanovického koncertu. Předností této kapely však bylo vždy něco jiného - autentičnost, nevykalkulovanost a snaha po vlastním hudební vyjádření. V tomto smyslu se to Umělé hmotě, alespoň co se týče nahrávek zachycených na tomto dvojalbu, mimořádně zdařilo. Její hudba je navíc prostoupena zvláštní podmanivou melodičností, těžko definovatelným fluidem, činíc z ní tak kromě Plastic People a Dg307 nepřeslechnutelný fenomén domácího undergroundu, ale i celé české nezávislé rockové scény. Myslím si, že to rozhodně není málo.







 

detailní informace

Jedná se o distribuční titul
Dopor. cena: 400 Kč
Sleva: 10 %
Naše cena: 360 Kč
Label Guerilla Records
Datum vydání 14. 03. 2012
Kat. číslo GR014-2



Vyhledávání

Moje Indies

Koncerty

připravují se...

Album zdarma

Zdarma tento měsíc: obal alba
Best Of

Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan
Hrajeme si u maminky
269 Kč

obal alba

Hradišťan a Jiří Pavlica
Studánko rubínko
269 Kč

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
179 Kč

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
278 Kč

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
199 Kč

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
212 Kč

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
212 Kč

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
242 Kč

obal alba

Luboš Holý a Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
224 Kč

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
224 Kč

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
269 Kč

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
314 Kč

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
212 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
207 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
207 Kč

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
207 Kč

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
315 Kč