Lesní zvěř je hudební skupina jejíž základ tvoří trio Jura Hradil (klavír, hammond, synth), Miloš Rejsek (vokály,melodika, brumle, delay a modulace) a Martin Čech (bicí, tabla, perkuse). Toto trio volně doplňují trumpetisté Marek Steyer a Tomáš Pavla. Výsledkem je energická hudba, která jde přes hlavu,hudební historii, která bere ze sebe to nejsyrovější a překračuje se. Zpěv, hlukové plochy, smyčky živých nástrojů, trubka a bicí vystupují vůči klávesám jako rovnocenní partneři – slova nebo melodie mají stejnou váhu jako hudební plochy.Miloš Rejsek: „Nu-jazz nechápeme nutně jako hudbu spojenou s jazzem, je to jen východisko plné svobody, které se právě nenechává omezovat nějakými stylovými škatulkami, a umožňuje nám nespoutaně využívat vlastní představivost. Pro nás, stejně jako pro kohokoli, kdo se rozhodne s námi trávit čas, je to čistě zážitková hudba a dobrodružství. “Lesní zvěř jako nápad a pokus vytvořit hudební skupinu vznikla na přelomu zimy a jara roku 2001. Sešly se v ní zajímavé osobnosti hudební scény, která se etablovala v druhé polovině devadesátých let v Brně. U jejího zrodu stál Jiří Hradil, invenční hráč na klávesové nástroje, který si získal respekt jako jedna z vedoucích postav funky-beatového sdružení Chorchestr. Hostování v kapele Swordfishtrombones (Brno) jej hudebně svedlo s Milošem Rejskem, nepřehlédnutelným vokalistou této skupiny. Za bicí se posadil Martin Čech, mimořádně nadaný bubeník, který zahraje se stejnou svobodomyslnou invencí hardcore, hip-hop i jazz, bubeník, který se dá poslouchat. Ze spolupráce umanutého klávesisty songwritera Jiřího Hradila, Martina Čecha a Miloše Rejska se zrodil nový projekt, který ke kypící muzikální fantazii a kořenům moderní hudby dodal jazzovou svobodu a taneční tep přelomu tisíciletí.
Zásadní postavou formování Lesní zvěře je Ondřej Liška, nejen hlas a mikrofon, kterými vnesl do skladeb osobitou a rýmem nespoutanou slamovanou poezii, ale jako hudební nadšenec a opora podstatně pomohl Zvěři získat lidskou tvář. Dodnes zůstává jako občasný host a konspirátor součástí kapely.
Dále se při nahrávání první demosnímů a jako hostující trombonista na koncertech příležitostně objevuje v sestavě Lesní zvěře Harty Haenle. A nemůžeme zapomenout, že v Lesní zvěři hrál jistou dobu také saxofonista Pepe Mikuš.
Charakteristický zvuk hammondu, klavíru a psychedelických syntezátorů spojený s improvizovanými beaty downtempa, hip-hopu i jazzu se nabízí k malování intenzivních ploch a hudebních krajin, a je v rámci zaznamenané podoby skladeb Lesní zvěře korunován trubkou Marka Steyera, trumpetisty ze severu Moravy, s barvitou hudební historií a neopakovatelným tónem. Další zvuko-malebnou složkou se postupně staly živě zachycené samply jednotlivých nástrojů, upravené a preparované pomocí echa, delaye a různých modulátorů.
První demosnímek tří písní (Old Man, Come With Me, Break Da Bone) nahraný v zimě 2002 míchal a produkoval Pavel Fajt, známý hráč na bicí nástroje. Technicky ho zajišťoval dnes již nežijící Ivan Jaroš. V roce 2003 začalo díky šťastnému setkání s Dušanem Neuwerthem ve studiu Kopřivnické Nieriky aranžování a nahrávání materiálu pro debutovou desku, které s kratšími a delšími pomlkami pokračovalo, většinou už v domácích podmínkách až do roku 2009.
Lesní zvěř se po celou dobu svého fungování především orientuje na živé hraní, odehrála nespočet koncertů po celé České Republice na Slovensku a v Německu, ať už šlo o festivaly (Jazz Goes to Town Hradec Králové, New Jazz Days Bratislava), nebo vystoupení s dalšími formacemi (např. Radium.nfo, Peter Lipa, Al Jawalla, Cinematic Orchestra).
Lesní zvěř od počátku směřovala k filosofii vystoupení jako samostatného happeningu. Vedle koncertů v klubech se odehrály i zvláštní vystoupení spojené s multimédii. Lesní zvěř takto spolupracovala např. s Davidem Bednářem (zpětná projekce) a Federicoem, mezinárodně respektovaným umělcem tvořícím na poli multimediálních projektů. Například společný výstup Federico Diaze a Lesní zvěře v kině Art (květen 2002) v sobě spojil interaktivní projekt Generatrix, převádějící v reálném čase vizuální a zvukové podněty do imaginativních 3D projekcí. Na vizuálním ztvárnění se podíleli také David Kořínek (Mediální laboratoř FSS MU Brno) a video-artový umělec David Možný (např. instalace v Domě umění města Brna, 2001).
Samostatnou kapitolou pak bylo použití filmu Santa Sangre od Alexandre Jodorowskeho jako koncertní projekce. Vzhledem k až kongeniálnímu propojení s filmem, které se setkalo s intenzivní odezvou publika a naznačilo další směr, kam se může Lesní zvěř na koncertech vydat. I v souvislosti s vycházející deskou vznikají k několika skladbám videoklipy, jejichž části budou pravděpodobně tvořit základ pódiové projekce.
Movable Feasts
Doporučená cena: 299 Kč
Naše cena: 269 Kč
více informací
Lesní zvěř
Doporučená cena: 299 Kč
Naše cena: 269 Kč
více informací
Various Artists
O dřevě / About Wood
99 Kč
Various Artists
Vysočina
99 Kč
Various Artists
Vokály, hlasy, zpívání/Vocals, voices, singing
99 Kč
Jiří Pavlica a Hradišťan
Hrajeme si u maminky
269 Kč
Hradišťan a Jiří Pavlica
Studánko rubínko
269 Kč
Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
179 Kč
Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
278 Kč
Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
199 Kč
Josef Somr
Veselé mašinky
199 Kč
Josef Somr
Veselé mašinky 2
199 Kč
CM Soláň
Dobře je s muzigú
212 Kč
CM Danaj
Písňovou zahradou
212 Kč
Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
269 Kč
Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
242 Kč
Luboš Holý a Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
269 Kč
Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
224 Kč
Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
224 Kč
Miloš Urban
Praga Piccola
269 Kč
Eduard Fiker
Série C-L
314 Kč
Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
212 Kč
Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
207 Kč
Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
207 Kč
Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
207 Kč
Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
315 Kč