Diskografie umělce


Värttinä

www.varttina.comexterni odkaz

Na to že Finů je pouhých 5 milionů, představují hudební mocnost. Významný podíl na tom má Värttinä (Vřeteno). Skupina vznikla roku 1983 v městečku Rääkkylä v severovýchodním Finsku, které leží 40 km západně od nynější rusko-finské hranice, v kraji s historickým názvem Karélie, která má na hudební mapě Evropy ojedinělé postavení. Podobně jako Morava totiž představuje nárazníkovou zónou mezi východem a západem. Vikingové, kteří ovládali mořské cesty na západ, tu před tisícem let obchodovali s Ugrofiny, kteří přišli naopak z východu. Do formování finského hudebního jazyka se promítly i skandinávské dějiny: Finsko bylo sedm set let součástí Švédska, v 19. století připadlo Rusku, samostatný finský stát vznikl až v roce 1917.

Zrod Värttinä je spojován s "finským folkovým undergroundem". Houslista a skladatel Konsta Jylhä natočil roku 1974 album, které získalo jako první finská folková nahrávka zlatou desku. "To hnutí naší lidovou hudbu zachránilo," vzpomíná houslista Kari Reiman. "Vznikla spousta kapel s houslemi a kontrabasem, které hrály skandinávské tance." Värttinä z tohoto stereotypu vybočovala, prvotní sestavu tvořily ženské hlasy a finská citera kantele. Lidové zpěvy z Karélie se v podání Värttinä proměnily ostře rytmické písně, jejichž puls vycházel z mluvené řeči. Roku 1992 vytlačila Värttinä albem Oi Dai z finského žebříčku světové hvězdy. Hudba z lokálních kořenů získala podruhé v dějinách Finska zlaté album.

Tvorbu Värttinä významně ovlivnilo Oddělení lidové hudby na Sibeliově akademii v Helsinkách. Jeho zakladatel Heikki Laitinen měl krédo: Ovládnout tradiční styly hraní a zpěvu, prolomit vžité bariéry a vytvořit lidovou hudbu budoucnosti. "Kdybychom tam nestudovali a neučili se ty staré příběhy a melodie, ve Finsku by se dnes hrál stejný mezinárodní pop jako jinde v Evropě," říká Janne Lappalainen. Finská akordeonistka Maria Kalaniemi dodává: "Kdyby tehdy na Laitinenově místě stál někdo jiný, dodnes bychom hopsali na podiu v lidových krojích a hráli stále totéž."

NÁSTROJE
"Naše housle občas znějí dost odlišně. Někdy třeba užívám nástroj se strunami v párech, které jsou laděné v oktávách podobně jako u mandolíny. Někdy struny podladím, takže znějí hodně archaicky. Hodně důležité je, jak hráč melodii přibarví svými ornamenty. Právě v tomto směru mají housle bohaté možnosti. Hrál jsem písničky z Bulharska a Irska, a nakonec jsem objevil finskou hudbu."
"Bouzouki k nám nepřišlo z Řecka, ale z Irska, kde v posledních letech zdomácnělo. Dnes ho běžně užívají folkaři ve Švédsku. Pro lidovou hudbu se bouzouki hodí mnohem lépe než třeba kytara, dají se na něj zahrát hlubší tóny, zní syrověji a umožňuje střídat melodie i doprovod." (Kari Reiman)

ZPĚV
"Před sto lety se zpívalo pěkně nahlas a zostra - zpěvák musel překřičet ruch v sále i tanečníky."
"Někdy to třeba vypadá, že zpíváme unisono, ale ve skutečnosti se jedná o velmi jemné harmonie, hlasy se pohybují v malých intervalech. Dříve, když nebylo ani rádio, ani televize, ani piano, byly takovéhle způsoby něčím naprosto běžným. Teď si ale každý myslí, že v hudbě existují jen ty intervaly, které najde na klávesnici piana." (Sari Kaasinen),
"Ženské hlasy se ve Finsku hodně rozmáhají. Když Värttinä začínala, byly v lidové hudbě daleko běžnější instrumentální kapely." (Kari Reiman)

RYTMUS
"Poslouchal jsem staré finské nahrávky z Edisonových válečků z roku 1904, které měly strašně komplikovaný rytmus. Ještě složitější to bylo, když se sešlo víc lidí: zpěvačka třeba zpívala na 5 dob a sbor ji doprovázel na 7 dob." (Kari Reiman)

KOŘENY
"Tradice zpívaných epických příběhů 'runo' trvá víc než tisíc let, texty těch písní pocházejí z období Vikingů - tedy ze středověku, melodie bývají pentatonické, což znamená, že místo dnešních stupnic užívají jen pět tónů. Díky Vikingům vznikla celá řada paralel mezi Skandinávií a keltskými zeměmi." (Kari Reiman)

ŽENSKÝ POHLED
"Každý se ptá: je Värttinä feministická kapela? Ne, ne. V žádném případě! Ty písně a melodie jsou ale ženské melodie. Protože jsme ženy, zpíváme naše příběhy... co jiného můžeme dělat?" (Sari Kaasinen)

alba

 


Vyhledávání

Moje Indies

Koncerty

připravují se...

Album zdarma

Zdarma tento měsíc: obal alba
Best Of

Pro děti

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan
Hrajeme si u maminky
269 Kč

obal alba

Hradišťan a Jiří Pavlica
Studánko rubínko
269 Kč

obal alba

Karolína Kamberská
Říkadla a křikadla
179 Kč

obal alba

Pískomil se vrací!
Buďte první, komu se to líbí
278 Kč

obal alba

Petr Štěpánek
České pohádky K.J. Erbena
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky
199 Kč

obal alba

Josef Somr
Veselé mašinky 2
199 Kč

 

Folklór

obal alba

CM Soláň
Dobře je s muzigú
212 Kč

obal alba

CM Danaj
Písňovou zahradou
212 Kč

obal alba

Musica Folklorica
Počúvajte, co vám pravím
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic Městské divadlo v Brně
Betlém
242 Kč

obal alba

Luboš Holý a Musica Folklorica
Rabudeň, rabudeň
269 Kč

obal alba

Cimbal Classic
Vánoce v Rožnově
224 Kč

obal alba

Cimbálová muzika Stanislava Gabriela
Neseme Vám tú novinu
224 Kč

 

Mluvené slovo

obal alba

Miloš Urban
Praga Piccola
269 Kč

obal alba

Eduard Fiker
Série C-L
314 Kč

obal alba

Josef Prokeš
Platím utopence,kafe a rum
212 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Tři Garridebové / Umírající detektiv
207 Kč

obal alba

Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes: Barvíř na penzi / Podnájemnice v závoji
207 Kč

obal alba

Viola Fischerová
Jak Kuba vyzrál na Papejše
207 Kč

obal alba

Jiří Boudník
Věže - Příběh 11. září
315 Kč